+48 601 162 723 w.jarosz@wp.pl

Jak dobrać wino do potrawy ?

Istnieją zasady savoir vivre, które od lat wyznaczają zasady dobrego zachowania się w restauracji. Od odpowiedniego doboru zastawy stołowej, do prawidłowego doboru wina do kolejnych potraw. Dziś te ostatnie przestały być przestrzegane w tak restrykcyjny sposób, gdyż najważniejsze jest, aby całość nam smakowała. Wciąż jednak warto zapoznać się z kilkoma regułami, które pozwolą wydobyć głębię smako i aromatu z potraw, które będziemy mogli skosztować w restauracji czy też na spotkaniu ze znajomymi. 

Przede wszystkim wino powinniśmy dobierać zawsze do dania głównego. Jeżeli jednym ze składników marynaty potrawy lub jej sosu jest wino, najlepiej jest podać naszym gościom ten sam gatunek wina, który urozmaicił smak dań.

W pewnym stopniu można się również kierować kolorem wina. Do mięsa czerwonego (dań z wieprzowiny, wołowiny, baraniny) podajemy wino czerwone, zaś do mięs drobiowych, cielęciny, jagnięciny, ryb lub owoców morza – wina białe. Do cięższych, bardzo sycących potraw z czerwonego mięsa podajemy również cięższe, bardziej wyraziste czerwone wina.

Ponadto jeżeli podczas jednego posiłku chcemy podać wina czerwone i białe, najpierw podajemy białe. Wina lekkie stawiamy na stół przed ciężkimi, chłodne przed cieplejszymi, wytrawne przed słodkimi, słabe przed mocnymi. Przy ustalaniu kolejności podawanych win dobrze jest przestrzegać zasady: najpierw gorsze, potem lepsze.